دوشنبه, 11 اسفند 1399

اولین کارگاه آموزشی بین المللی : تفسیر هرمنوتیک کتابهای مقدس (قرآن – انجیل)

اولین کارگاه آموزشی بین المللی :

 تفسیر هرمنوتیک کتابهای مقدس (قرآن انجیل)

7 الی 9 اسفند 1395 مطابق با 25 الی27 فوریه 2017

به همت پژوهشکده مطالعات قرآنی و با همکاری انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی ، اولین دوره کارگاه بین المللی تفسیر هرمنوتیک کتاب های مقدس، با مشارکت یک گروه 6 نفره از اساتید و دانشجویان دانشگاه پادربورن المان، در روزهای 7 الی 9 اسفندماه 1395مطابق با 25 الی27 فوریه 2017 از ساعت 9صبح  تا 17 بعد از ظهر در محل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سالن حکمت برگزار گردید.

این کارگاه که به زبان انگلیسی و در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد؛ در هر سه روز با دو سخنرانی در نوبت صبح، و دو کارگاه گفتگو میان اساتید و دانشجویان در نوبت عصر، جریان داشت.

در افتتاحیه این برنامه،خانم دکتر پارسا مسئول پژوهشکده مطالعات قرآنی و دبیر علمی کارگاه، ضمن خوشامد گویی به حضار و میهمانان داخلی و خارجی، در زمینه اهداف این کارگاه سخنانی ارائه نمودند و خواستار تداوم این گونه برنامه ها در میان جامعه قران پژوهان کشور، شدند. سپس برنامه با سخنرانی دکتر احمد پاکتچی و پروفسور اگبرت بارلهورن ادامه یافت و در انتها نیز، جلسه پرسش و پاسخی میان سخنرانان و شرکت کنندگان برگزار و به سوالات حضار پاسخ داده شد .

در نوبت عصر نیز، خانم دکتر فاطمه توفیقی به همراه خانم پروفسور گروبر، کارگاه مشترکی را پیرامون مریم (س) در کتب مقدس با مشارکت دانشجویان برگزار نمودند.

سخنرانان روز دوم نیز، خانم دکتر پارسا، دکتر احمد پاکتچی و پروفسور فون استوش، بودند و خانم دکتر مریم قبادی، دکتر سیدجواد میری و پروفسور هلگا کلمن نیز  آخرین سخنرانان در روز سوم بودند.

برخی از موضوعاتی که در این کارگاه سه روزه، مورد بحث و گفت‌وگوی این اندیشمندان دینی قرار گرفت از قرار ذیل بود: بررسی تاریخی کاربست دیدگاه های هرمنوتیکی جدید در میان قران پژوهان ایرانی ، جستجویی پیرامون ریشه های دیدگاه های هرمنوتیکی جدید در تفاسیر سنتی اسلام، عملکرد ابراهیم در دیدگاه های مختلف، مطالعه تطبیقی میان هرمنوتیک و تاویل در بین محققان مسلمان، کلام خدا رهیافت سیستماتیک،راه ها و روش های تفسیر- ده فرمان باب20 و .... .

شما اینجا هستید: خانه کارگروه ها انتشارات اولین کارگاه آموزشی بین المللی : تفسیر هرمنوتیک کتابهای مقدس (قرآن – انجیل)