دوشنبه, 11 اسفند 1399

نشست خبری همایش شهید مطهری و مطالعات قرآنی

نشست خبری همایش ملی استاد شهید مطهری و مطالعات قرآنی معاصر

نشست خبری «همایش ملی استاد شهید مطهری و مطالعات قرآنی معاصر» روز چهارشنبه 23 آبان 97، رأس ساعت 16در سالن ادب با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

در این نشست فروغ پارسا رئیس انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی، سید هدایت جلیلی، دبیر علمی و همایش و مالک شجاعی جشوقانی به پرسش های مطرح در باره محتوا و محورهای همایش پاسخ  دادند


در ابتدای این نشست دکتر فروغ پارسا، رئیس انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی، با تشکر از حاضرین در نشست گفت: نقطه عزیمت ما برای برگزاری همایش مجموعه میراث فکری استاد شهید مطهری است و در واقع به اعتقاد ما استاد مطهری به مثابه فیلسوف، فقیه، و قرآن پژوه برجسته معاصر یکی از نظریه پردازان و معماران انقلاب اسلامی به شمار می رود.
وی تأکید کرد: ما در جریان انقلاب اسلامی و حوادث مختلفی که بر انقلاب گذشت، رد پای اندیشه ها و آثار شهید مطهری را دیدیم و پس از شهادت استاد هم باز با این مسأله مواجه شدیم که نهادهای فرهنگی، آموزشی و پژوهشی طی چند دهه گذشته وامدار اندیشه های شهید مطهری در حوزه دین بوده اند.
دکتر پارسا تأکید کرد: ان شاءالله سال آینده و زمان برگزاری این همایش (اردیبهشت 1398) با یکصدمین سال تولد استاد مصادف خواهد شد ضمن اینکه، در چهلمین سال شهادت ایشان در جامعه امروز خودمان، با دو نسل مواجه هستیم که متأسفانه شناخت زیادی از استاد مطهری ندارند. ما این مسئولیت را داریم که در بازنمایی و تبیین اندیشه های استاد شهید مطهری اهتمام داشته باشیم. استاد مطهری واقعا شخصیت کم نظیری داشت که باید بیشتر از این به نسل جوان جامعه شناسانده شود.
در ادامه نشست دکتر سیدهدایت جلیلی، دبیر علمی همایش و استاد دانشگاه خوارزمی در خصوص محورهای مختلف همایش مواردی را عنوان کرد و گفت: هدف از برگزاری همایش با موضوع شهید مطهری مبتنی بر درک از وضعیت موجود و نیازهای فکری جوانان است و مدعی هستیم این همایش از باب تعارف و تجلیل های متعارف نیست بلکه، مبتنی بر نوعی نیازسنجی است که از وضعیت فکری معاصر در جامعه معاصر خودمان احساس می کنیم.
همچنین دکتر مالک شجاعی جشوقانی، مسئول کرسی مطهری شناسی با تشکر ویژه از اهالی رسانه که با توجه به شرایط جوی تهران و بارندگی ها خود را به سالن نشست رسانده بودند، گفت: اینکه شما از سر لطف و از سر دغدغه نسبت به استاد مطهری و اندیشه های قرآنی دعوت ما را پذیرفتید، واقعا برای ما ارزشمند است و از اهالی رسانه تقاضا دارم توجه بیشتری به کرسی مطهری پژوهشی پژوهشگاه داشته باشند. دکتر شجاعی نیز در ادامه سخنانش به برخی ویژگی های شخصیتی و اندیشه های استاد مطهری اشاره کرد تا نوبت اهالی قلم برسد و سوالات خود را مطرح کنند.
لازم به ذکر است تاریخ دریافت چکیده مقالات ارسالی به این همایش از 25 آبان به 25 آذر تغییر کرده است. همچنینپیش همایشملی استاد شهید مطهری و مطالعات قرآنی معاصر در تاریخ 18 مهر 97 برگزار شد.

 

 

 

شما اینجا هستید: خانه کارگروه ها انتشارات نشست خبری همایش شهید مطهری و مطالعات قرآنی