دوشنبه, 05 آبان 1399

همایش ملی استاد شهید مطهری و مطالعات قرآنی معاصر

­همایش ملی استاد شهید مطهری و مطالعات قرآنی معاصر

به همت انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی و با همکاری مراکز و نهادهای قرآنی همایشی ملی در بزرگداشت و بررسی آثار

استاد شهید مرتضی مطهری در اردیبهشت ماه 1398 برگزار می­گردد.

استاد شهید مرتضی مطهری، فیلسوف، فقیه و قرآن­پژوهبرجسته معاصر بی­تردید یکی از مهم­ترین معماران و نظریه­پردازان انقلاب

اسلامیایران به شمار می­رود.

نهادهای فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ایران اسلامی نیز در طی چند دهه­یگذشته وام­دار اندیشه و دیدگاه­های استاد شهید مطهری در حوزه­ی دین بوده­اند. اهتمام بی­بدیل استاد در آفرینش آثار ارزشمند علمی درشاخه­های مختلف مطالعات اسلامی بیش از نمایش توانمندی اسلام در مقابله با مکاتب فکری مختلف، بیان­گر رسالت و احساس مسئولیت یک اندیشمند دینی در هدایت و راهنمایی جامعه و پاسخ­گویی به پرسش­های عصری است. شهید مطهری با هدف احیای آموزه­های مکتب حیات­بخش اسلام در مواجهه با دنیای معاصر و البته به انگیزه­ی تعلیم و تربیت مردم سرزمین خود، منظومه­ی گران­سنگی را فراهم آورد که نام وی را در تاریخ دانش و خرد جاودان خواهد نمود.

انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی در نظر دارد به پاسداشت مقام متعالی استاد شهید مرتضی مطهری در یک­صدمین سال­گشت حیات استاد، همایشی با عنوان «استاد شهید مطهری و مطالعات قرآنی معاصر» إن شاء الله در سال 1398 برگزار نماید.

هدف این همایش، معرفی آثار و اندیشه­های قرآنی استاد و تبیین نسبت آن با مطالعات قرآنی معاصر و رویکرد آن نیز تحلیلی ـ انتقادی خواهد بود. بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری، کرسی مطهری­پژوهی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، برخی دانشگاه­ها، انجمن­های علمی و مؤسسات قرآنی به حول و قوه­ی الهی با انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی در برگزاری این همایش

همکاری می­نمایند.

بر اساس پیش­بینی اولیه، تا سال آینده حد اقل 5 پیش­همایش در مراکز مختلف از جمله دانشگاه خوارزمی، دانشگاه الزهرا(س)، دانشگاه کاشان، دانشگاه اصفهان و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار خواهد گردید.

گزارش اولین پیش­همایش ملی استاد مطهری

نخستین پیش همایش ملی استاد شهید مطهری و مطالعات قرآنی معاصر به دعوت انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی روز

سه­شنبه 18 اردیبهشت 1397 از ساعت 14 تا 16 در تالار اندیشه واقع در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار ­گردید.

در این نشست علاوه بر رایزنی در خصوص تنظیم امور همایش و نیز چگونگی همکاری دانشگاه­ها و مراکز مختلف از دو کتاب استاد شهید مرتضی مطهری رونمایی شد.

این نشست با حضور دکتر قبادی ریاست محترم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افتتاح شد و ایشان طی سخنان کوتاهی به ضرورت برگزاری این همایش و بررسی تأثیر اندیشه­های شهید مطهری پرداختند. سپس حجت الاسلام ایازی ضمن اشاره به بایسته

­های پژوهی در مورد آثار قرآنی شهید مطهری، دو ویژگی ؛۱. نگرش استاد به «جایگاه انسان» ۲. تبیین اقناعی مسائل در آثار استاد را مهم دانستند.پس از آن جناب دکتر جلیلی بر تداوم نیاز جامعه­ی امروز به وجود شهید مطهری تاکید داشتند و این که در زمینه­ی تفسیرپژوهی، روش و گونه­های ارزشمندی در آثار ایشان باید مورد توجه قرار گیرد و منبعی برای مطالعات قرآنی معاصر تلقی گردد.

در پایان مراسم نیز از دو اثر استاد که جدیداً چاپ شده رونمایی شد.

شما اینجا هستید: خانه فعالیت‌های‌انجمن نشست ها همایش ملی استاد شهید مطهری و مطالعات قرآنی معاصر